خرید سیسمونی نوزاد

یکی از بهترین اتفاق‌های زندگی خانم‌ها، بچه‌دار شدن است. البته که برای آقایان هم، پدر شدن خیلی شیرین است. اما این مادر است که ۹ ماه تمام، کودک را در دل خود نگه می‌دارد. واقعا باید عاشق یک نفر باشید تا ۲۷۰ روز او را از خودتان جدا نکنید! واضح است که شما خوشحالید و کودکتان را دیوانه‌وار دوست دارید، اما ۲۷۰ روز هم زمان زیادی است برای اینکه بخواهید به مسائل مختلف کودک فکر کنید و نگران شوید؛ چطور او را تربیت کنم؟ چه چیزهایی به او یاد بدهم؟ چه تغذیه‌ای برای او مناسب است؟ چه لباسی برای او بخرم؟ و هزاران سوال دیگر…

بسیاری از مادرها در این دوران بیش از حد حساسیت نشان می‌دهند و می‌خواهند همه چیز به بهترین شکل ممکن اتفاق بیفتد. درست است که شما نگران فرزند خود هستید و حق دارید بهترین چیزها را برای او بخواهید، اما به یاد داشته باشید که ۹۹% استرس‌های دوران بارداری بی‌دلیل است. شما نمی‌دانید کودک شما چه شکلی می‌شود، چه غذایی را دوست دارد و به چه چیزهایی علاقمند می‌شود. پس فکر کردن به این چیزها را بگذارید برای بعد. تنها کاری که شما می‌توانید در این دوران انجام دهید این است که یک سیسمونی کامل و مناسب برای نوزاد تهیه کنید و با آرامش کامل منتظر ورود نی‌نی کوچولویتان باشید!

سیسمونی چیست؟

شاید با خودتان بگویید که سیسمونی، سیسمونیه دیگه! اما اگر دقیق بدانیم که سیسمونی چیست و شامل چه وسایلی می‌شود، خیلی راحت‌تر می‌توانیم برای خرید سیسمونی اقدام کنیم. سیسمونی مجموعه‌ای از وسایل است که قبل از تولد نوزاد برای نگهداری و رشد او تهیه می‌شود. این وسایل می‌تواند شامل چیزهای مختلفی باشد، مانند لباس، رخت‌خواب، کمد، وسایل بهداشتی و…

سیسمونی را چه زمانی بخریم؟

بسیاری از مادران قبل از بارداری شروع به جمع‌آوری سیسمونی می‌کنند. این هم یک روش برای تهیه سیسمونی است و بسیار زیاد بستگی به شرایط دارد. اما روش معمول‌تر و جا افتاده تر برای تهیه سیسمونی این است که از ماه ششم و هفتم که جنسیت نی نی شما مشخص شده است، اقدام به تهیه سیسمونی نمایید. این روش یک مزیت بزرگ دارد و آن مزیت هم این است که در هزینه شما صرفه‌جویی شده و انتخاب‌های شما هدفمندتر خواهند شد.

سیسمونی را تا چند سالگی باید تهیه کنیم؟

در مورد این سوال، بحث‌های بسیاری وجود دارد. بسیاری می‌گویند که باید سیسمونی را تا ۵ سالگی تهیه کرد زیرا شرایط اقتصادی در آینده غیرقابل پیش‍بینی است. هزینه‌ها بالا می‌روند و تهیه وسایل کودک سخت‌تر خواهد شد. این روش باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود. اما روی دیگر آن را نیز ببینید که ممکن است وسایلی که برای ۵ سالگی کودکتان تهیه کرده‌اید، دیگر از مد افتاده باشد! بسیاری از مادرها نیز در دوران بارداری به خودشان سخت نمی‌گیرند و تنها به جمع‌آوری وسایل مورد نیاز نوزاد تا دو سه سال اول زندگی می‌پردازند. پیشنهاد نوزاد نت، این است که بیش از حد نگران بی‌نقص بودن سیسمونی نباشید. مسئولیت آن را به ما واگذار کنید و بیشتر انرژی و تمرکز خودتان را روی رشد و پرورش کودکتان بگذارید.

قبل از خریدن سیسمونی چه چیزهایی را در نظر بگیریم؟

قبل از خریدن سیسمونی لازم است تا با همسرتان مشورت کنید و به ۴ سوال زیر پاسخ بدهید:

  • نوزاد ما دختر است یا پسر؟
  • کودک ما در چه فصلی به دنیا می‌آید و برای آن فصل به چه نوع وسایلی نیاز داریم؟
  • چقدر فضا داریم و در اتاق او چه چیزهایی جا می‌شود؟
  • چقدر بودجه داریم و چه چیزهایی می‌توانیم تهیه کنیم؟

سیسمونی شامل چه چیزهایی می‌شود؟

حالا می‌رسیم به بحث اصلی! اصلا برای سیسمونی چه چیزهایی بخریم؟ همانطور که گفتیم، سیسمونی شامل وسایل مختلفی می‌شود. اما تمام آنها ضروری نیستند! در زمان تهیه سیسمونی، با مطالعه و چند جستجوی ساده می‌توانید خرید بسیاری هدفمندتر داسته باشید و در هزینه خرید سیسمونی هم صرفه جویی کنید. وسیله‌ای مانند بالشت شیردهی شاید هیچ‌وقت به کار شما نیاید اما تصور کنید که کودکتان جوراب نداشته باشد! با آن پاهای کوچولو و حساس…

اقلام سیسمونی به طور کلی به شش دسته اصلی تقسیم میشوند:

۱) بهداشت و حمام

‌انتخاب وسایل حمام‌ و بهداشت کودک یکی از حساس‌ترین خریدهایی است که شما باید انجام بدهید. زیرا این وسایل مستقیما با سلامت نوزاد کوچولوی شما در ارتباط هستند. نوزادان استخوان‌بندی بسیار ظریفی دارند و بسیار حساس‌ و آسیب‌پذیرند. باید در ماه‌های ابتدایی، تمام شرایط ایمنی و سلامت کودک را فراهم نمایید. از این رو در خرید وسایل استحمام و شوینده برای نوزاد نهایت دقت را داشته باشید. لوازم بهداشتی کودک بسیار زیاد هستند و بسیاری از آنها نیز بی‌استفاده می‌مانند. مهم‌ترین آنها شامپو و لوسیون بدن، کرم سوختگی، پودر بچه، سرویس حوله و پتوی نوزاد و زیرانداز برای تعویض پوشک است.   برای مشاهده وسایل حمام، دسته ‌بندی لوازم بهداشتی نوزاد نت و دسته‌بندی لوازم حمام نوزاد نت را ببینید.

لوازم خواب و اتاق

اتاق خواب نوزاد محلی برای آرامش و رشد اوست. شاید تصور کنید که نوزاد کوچولوی شما متوجه اتاق و شرایط آن نمی‌شود. اما باید به شما بگوییم که تحقیقات نشان داده است هرچه فضای اتاق مناسب‌تر و دلپذیرتر باشد، در رشد کودک تاثیر بیشتری خواهد داشت. انتخاب لوازم اتاق خواب نیز شامل همین مسئله می‌شود. در اتاق نوزاد وسایلی مانند کمد، تخت‌خواب، قفسه و… قرار می‌گیرد. اما هیچکدام آنها به اندازه تشک مهم نیستند. مهم‌ترین انتخاب شما برای اتاق کودک، ۱۰۰% انتخاب تشک خواهد بود. سعی کنید تشکی ا انتخاب نمایید که بیشترین تاثیر را در سلامتی او داشته باشید. برای مشاهده انواع لوازم خواب و اتاق خواب، به دسته‌بندی لوازم خواب نوزاد ما مراجعه فرمایید.

حمل و نقل

حمل و نقل کودک از آن دسته مسائلی است که هم برای کودک و هم برای والدین به یک اندازه مهم است. زیرا همانقدر که کودک نیاز دارد در آنها احساس راحتی کند، مادر و پدر نیز نباید برای هل دادن یا حما کردن آنها به زحمت بیفتند!  منظور از وسایل حمل و نقل نوزاد،کالسکه و کری‌یر وکیف وسایل نوزاد است.

کودکان در سالهای اول تولد بسیار ظریف و کم توان هستند و در بسیاری از موقعیت‌ها نیاز است که آنها را جابه‌جا و حمل کنید. در این شرایط کالسکه مانند یک معجزه به کمک شما می‌آید! اما نه هر کالسکه‌ای. یک کالسکه خوب باید:

  • جادار باشد
  • راحت باشد
  • با کیفیت باشد

برای مشاهده و بررسی یک کالسکه که تمام آیتم‌های بالا را داشته باشد می‌توانید به دسته‌بندی کالسکه نوزاد نت مراجعه فرمایید.

اسباب بازی و سرگرمی

اسباب بازی یک حوزه کاملا تخصصی است و می‌توان درباره انتخاب یک اسباب بازی مناسب ساعت‌ها مطلب نوشت  اما چیزی که بسیار بدیهی به نظر می‌رسد این است که کودکان در سالهای اولیه زندگیشان به شدت نیاز دارند تا ماهیچه‌ها و عضلات خود را تقویت کنند. محققان دریافته‌اند که اسباب‌بازی‌های حرکتی در رشد کودک بسیار تاثیرگذار هستند. زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، به اسباب بازی‌هایی نیاز دارد تا بتواند مهارت‌های حرکتی خود را افزایش بدهد. روروئک و سه چرخه، دو اسباب بازی ‌بسیار مناسب برای افزایش مهارت‌های حرکتی کودک هستند. انتخاب یک رورئک مناسب مانند یک میانبر برای رشد کودک است! برای انتخاب یک رورئک مناسب به دسته‌بندی روروئک‌های نوزاد نت مراجعه فرمایید.

پوشاک

انتخاب لباس کودک بسیار مهم است. زیرا یک لباس نامناسب نه تنها کودک را از سرما و گرما محفوظ نمی‌دارد، بلکه باعث حساسیت او نیز می‌شود. به دلیل اینکه پوست کودکان در سنین اولیه بسیار حساس و آسیب‌پذیر است، باید سعی کنید لباس‌هایی را انتخاب نمایید که از بهترین الیاف هستند و کمترین آسیب را به کودک وارد می‌کنند. لباس کودک شامل زیرپوش، کلاه، شلوار نخی، دستکش بی‌پنجه، سرهمی و… می‌شود. برای مشاهده انواع لباس نوزاد، دسته‌بندی لباس نوزاد ما را ببینید.

مراقبت و تغذیه

در ارتباط با تغذیه کودک دو مسئله مهم وجود دارد:

تغذیه مناسب

ظروف تغذیه

در ارتباط با تغذیه مناسب، پزشک شما بهترین کسی است که می‌تواند شما را راهنمایی کند. اما در ارتباط با ظروف تغذیه ما به شما خواهیم گفت که بهترین آنها را از کجا تهیه کنید!

ظروف و وسایل مناسب برای تغذیه شامل ظروف ذخیره و حمل شیر نوزاد، سرویس غذاخوری نوزاد، پیش‌بند، شیردوش، شیشه شیر، پستانک، دندان‌گیر، فلاکس و بطری آب، بشقاب، قاشق و چنگال نوزاد و …می‌شود. مهمترین این وسایل شیشه شیر و شیردوش نوزاد است چون زمان بیشتری مورد استفاده مادر و نوزاد قرار می‌گیرند و نباید به زودی از بین بروند. برای آشنایی با انواع لوازم غذاخوری، دسته‌بندی لوازم غذاخوری نوزاد نت را کلیک کنید.