خرید لباس نوزاد یکی از دلنشین ترین کارهایی است که قبل از به دنیا آمدن فرزند دلبندتان انجام می‌دهید. آن جوراب‌های کوچولو را ببینید که به راحتی در مشت شما گم می‌شوند! رنگ‌های شاد و زیبا با طرح‌های عروسکی و خرسی بامزه. حتما دارید نی نی کوچولویتان را در یکی از آن سرهمی‌های صورتی تصور می‌کنید. راستی نی‌نی شما دختر است یا پسر؟ می‌خواهید چه لباسی برایش بگیرید؟ رنگش برایتان مهم است؟ شاید هم میان این همه لباس سردرگم شده‌اید. پس با ما همراه باشید چون می‌خواهیم چند راهنمایی بدردبخور برای خرید بهترین لباس نوزادی به شما بگوییم که حسابی به کارتان می‌آید.

لباس نوزاد چی بگیریم؟

لباس نوزادی شامل تکه‌های بسیاری است و همین باعث سردرگمی بسیاری از مادران جوان می‌شود. همچنین این را هم باید در نظر بگیرید که تا چشم به هم بزنید کوچولوی شما قد می‌کشد. ناگهان می‌بینید بسیاری از لباس‌های او که حتی یک بار هم تن او نکرده بودید، دیگر به تنش نمی‌روند! شما با یک تحقیق و بررسی ساده می‌توانید جلوی خرج‌های اضافه را بگیرید و بجایش برای کوچولویتان چیزهای مفید دیگر بگیرید. ما مهم‌ترین لباس‌های نوزادی را به همراه نکاتی در مورد انتخاب آنها برای شما جمع کرده‌ایم:

زیر پوش

زیرپوش باعث می‌شود بدن حساس نوزاد گرم بماند. زیرپوش نوزاد دو نوع آستین‌دار و حلقه‌ای دارد که هر دو باید زیردکمه‎‌‌ هم داشته باشند. وگرنه زیرپوش ممکن است کنار برود و نوزاد سرما بخورد. برای مشاهده زیرپوش نوزادی اینجا را ببینید.

لباس رو

لباس رو باید سرهمی و با رنگ شاد باشد. با استفاده از سرهمی دیگر نیاز نیست موقع تعویض پوشک نوزاد، لباس را از تن او در بیاورید. سرهمی‌هایی را انتخاب کنید که در قسمت وسط پاها دکمه داشته باشد و امکان دسترسی راحت‌تر به پوشک را برای شما فراهم کند. برای مشاهده سرهمی‌ها مناسب نوزاد کلیک کنید.

پیش‌بند

پیش‌بند از کثیف شدن لباس نوزاد در هنگام غذا خوردن جلوگیری می‌کند. به دلیل سیستم ایمنی ضعیف نوزادان، کثیف شدن لباس آنها برای سلامتشان خطرناک است و شسشتشوی مداوم لباس‌ها نیز از عمر مفید آنها کم می‌کند. پس پیش‌بند یادتان نرود!

نکات خرید سیسمونی 1

دستکش

خرید دستکش برای نوزاد خیلی ضروری است، چون کودکان در نوزادی هنگام حرکت دادن دست‌ها ممکن است خودشان را چنگ بزنند. دستکش از پوست بدن آنها محافظت می‌کند.

جوراب

پاهای نوزادان یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن آنهاست. جوراب ،پاهای نوزاد کوچولو را گرم نگه می‌دارد و از پوست لطیف او نیز محافظت می‌کند. جوراب را نیز از یاد نبرید. اما در زمان انتخاب جوراب دقت کنید که حتما الیاف آن طبیعی باشد و سایز آن نیز مناسب باشد. نه خیلی تنگ و نه خیلی گشاد.

کلاه

ملاج کودکان تا مدت‌ها بسیار نرم آسیب‌پذیر است. پس باید در محافظت از آن نهایت دقت را داشته باشید. کلاه از بروز آسیب به سر کودک تا حد زیادی جلوگیری می‌کند و پوست نرم و لطیف او را نیز سالم نگه می‌دارد. کلاه لبه‌دار بهترین انتخاب است زیرا از برخورد اشعه آفتاب با پوست صورت کودک نیز جلوگیری می‌کند. برای دیدن کلاه‌ نوزاد کلیک کنید.

نکات خرید سیسمونی 3

لباس مهمانی

لباس مهمانی از آن لباس‌هایی است که تا چند ماه اول خریدنش خیلی واجب نیست. به این دلیل که اولا نوزاد خیلی به مهمانی نمی‌رود. ثانیا نوزاد به سرعت رشد می‌کند و معمولا لباس‌های مهمانی او به مرور زمان برایش کوچک می‌شوند و بدون استفاده می‌مانند. برای نوزاد سارافون و شلوار پیشبندی بگیرید. این لباس‌ها قابل تنظیم هستند و می‌توان از آنها برای مدت بیشتری استفاده کرد. برای ماه‌های اول، لباس مهمانی نخرید ولی حالا اگر خیلی تمایل دارید، گرفتن یک یا دو دست برای پارتی کردن او کافی است!

اصلا و ابدا لباس نوزاد تیره نگیرید

لباس نوزاد حتما حتما باید رنگ روشن داشته باشد. رنگ لباس نوزاد، هم در سلامت جسمی و هم در سلامت روحی نوزاد تاثیر بسیاری زیادی دارد. به‌ هرحال نوزاد شما تازه پا به این جهان گذاشته‌ است و نیاز نیست از همین حالا با تیرگی و تاریکی آشنا شود. برای او لباس نوزادی با رنگ روشن بگیرید تا در آن بدرخشد. اما مهم‌ترین دلیل اینکه توصیه می‌کنیم لباس نوزاد با رنگ روشن را انتخاب کنید، حفظ سلامت جسمی کودک است. لکه و کثیفی به راحتی روی لباس نوزادی روشن نمایان میشود و شما می‌توانید آن را برطرف نمایید. اما همین آلودگی خودش را روی لباس تیره نشان نمی‌دهد و در صورت ماندگاری ممکن است برای سلامت کودک خطرآفرین شود.

لباس نوزاد باید از چه جنسی باشد؟

لباس نوزاد باید صد در صد نخی و طبیعی باشد. لباس‌هایی با الیاف مصنوعی و پلاستیک می‌تواند به پوست نوزاد صدمات جبران‌ناپذیری وارد نماید. بارها دیده شده که بدن کودکان به اینگونه الیاف واکنش نشان داده و نوزاد دچار بیماری پوستی شده است. اهمیت نخی بودن برای لباس زیر نوزاد چندین برابر است. لباس زیر نوزاد باید حتما ۱۰۰% طبیعی باشد و اطلاعات آن نیز روی اتیکت لباس ثبت شده باشد. برای لباس‌های رو می‌توانید لباس‌های نوزادی مخحملی، حوله‌ای و جین انتخاب کنید که مقاومت بیشتری دارند. یادتان نرود که قبل از پوشاندن لباس نوزادی، حتما آن را بشویید تا از هرگونه آلودگی احتمالی پاک شود. آنها را برای خشک شدن، زیر نور آفتاب و در جریان هوا قرار بدهید.

چند نکته ۱۰۰% حیاتی برای انتخاب لباس نوزاد

در زمان تهیه سیسمونی ممکن است آنقدر هیجان‌زده باشید و یا آنقدر سرتان شلوغ باشد که حتی نکات خیلی ساده برای خرید لباس نوزاد را هم از یاد ببرید! اما نگران نباشید. چون ما چندتا از مهم‌ترین آنها را برای شما آورده‌ایم تا در زمان خرید نگاهی به آن بیاندازید:

  • سر کودک به نسبت بدن او بزرگ‌تر است. پس لباسی بگیرید که سر نوزاد به راحتی از آن رد بشود.
  • دقت کنید که لباس در قسمت های یقه، سرآستین و مچ پاها راحت باشد.
  • کش‌های سرآستین و پاچه شلوار اصلا و ابدا نباید تنگ باشد.
  • لباس هایی بخرید که امکان شستشو در ماشین لباس شویی را داشته باشد.
  • لباس نوزاد نباید سگک، تور، روبان، مهره و … داشته باشد. زیرا کودک ممکن است آنها را کنده و ببلعد.
  • اگر نوزاد در مرحله چهار دست و پا ررفتن است، برای او لباس‌هایی بخرید که زانوهای او را بپوشاند.
  • لباس نوزاد با بست‌های محکم را انتخاب کنید. زیار ممکن است در طول روز چندین بار آنها را باز و بسته کنید.

حرف آخر

در زمان خرید لباس نوزاد، نگذارید زیبایی لباس‌ها شما را تحت تاثیر قرار بدهد و باعث شود لباس نوزادی را انتخاب کنید که فقط زیبا است اما کارایی لازم را ندارد. تحرک نوزادان به مرور بیشتر می‌شود. پس لباسهای گشاد و راحت را انتخاب کنید تا نوزاد دلبند شما در آنها آزاد باشد.